Tápláló közösség, kapcsolódás és növekedés - a női körök alapvető esszenciája

fotó: Levi Guzman / unsplash.com

Az elmúlt évtizedek szociálpszichológiai kutatásainak és a saját érzékelésünknek köszönhetően elmondhatjuk, hogy a társas kapcsolataink hatást gyakorolnak a szubjektív jóllétünkre, tehát ha olyan közeggel vesszük körbe magunkat, ami jó hatással van ránk, akkor sokkal jobb lesz a közérzetünk, az élettel való elégedettségünk, emellett a hangulati görbénk is kevesebb kilengést mutat. Ezzel szemben a rossz kapcsolódásaink ennek a tükörképét festik le és egészségügyi kockázatokhoz is vezethetnek. A jó kapcsolatok ezek szerint egészségesebbé tesznek, ehhez pedig  hozzájárul a megnövekedett szubjektív jóllétünk. Ezt hogyan is kell elképzelni a hétköznapokban? A kötődés és a valahová tartozás érzése jutalmazó hatású, így minél több együttérző, empatikus kapcsolódásunk van mással, annál magasabb lesz a szubjektív jóllétünk. Tehát a társunk, családtagjaink vagy barátaink tanácsai, együttérzése és empátiája, a közösen átélt örömök vagy éppen nehézségek élménye és ezek egymással való megosztása mind-mind hozzájárul a magasabb élettel való elégedettséghez. A folyamat szépsége az önfenntartásában rejlik, hiszen egyszerre tudunk jelen lenni társas támaszként és használjuk is annak megtartó hálóját anélkül, hogy feltétlenül tudatában lennénk a jelenségnek. A folyamat komplex, hiszen azt is meg kell tanulnunk, hogy mi magunk hogyan tudjuk elfogadni a nekünk érkező támogatást, emellett pedig arra is rá kell éreznünk, hogy másoknak hogyan tudunk megfelelő támaszt nyújtani anélkül, hogy kimerítenénk a saját erőforrásainkat.

A fent leírtak általános tapasztalatokból megszületett kutatásokon alapszanak, de ebből is látszik, milyen létfontosságúak az emberi kapcsolódásaink, hiszen behálózzák a mindennapjainkat és folytonosan alakítják az általános közérzetünket. Bár a jelenben egy olyan világgal találkozunk, amelyet legjobban a felgyorsult életvitellel, digitális kommunikációval és fragmentált, felaprózódott kapcsolatokkal jellemezhetünk, a nők szociális kapcsolódása a történelem során mindig egyedülálló jelentőséggel bírt - gondoljunk például a magyar néptörténetben kialakult fonókra vagy a török nők kávézási szertatására.

A női közösségekben a saját tapasztalatok megosztása, a másik történetére való reflektálás és az együttérzés hármasából kialakuló jelentős kötelékek formálják az egyént és a csoportot is, így a női körök újjáélesztése a közösség, a kapcsolódás és az együttes fejlődés biztonságát kínálja a személyes körülményeink különbözőségének ellenére is.

fotó: Ungvári György / Fortepan

Közösségalkotás és kapcsolódás

A női kör egy olyan teret és időt biztosít, ahol mély kapcsolódásra és autentikus kapcsolatok kiépítésére is lehetőség adódik. A saját történetek, elakadások, nehézségek vagy megélt győzelmek megosztása bizalommal és elfogadással találkozik, ebből az élményből pedig közösen építjük fel a számunkra biztonságos közösséget. Nem csak azt élhetjük át, hogy valaki aktívan hallgat és megérti azt, amiről beszélünk, hanem a valahová tartozás érzését is magunkénak tudhatjuk, szembemenve a modern társadalom izoláló és elmagányosító működésével.

Növekedés - egyénileg és közösségben

A támogató közeg biztonsága előhozhatja az autentikus, magunkhoz leghűbb énünket, akivel érdemes törődni, hiszen a magját képezi az összes cselekedetünknek. Megtalálhatjuk és kapcsolódhatunk azokkal az énrészeinkkel, amik a saját, egyedi erősségeinket képezik, a női kör eszköztára olyan gyakorlatokat mutathat, melyekkel könnyebb megtalálni az önreflexióhoz vezető utat, így segítve a gyógyulást és a fejlődést.

Érzelmi rugalmasság/reziliencia

A női körök tere megengedi, hogy úgy fejezzük ki az érzéseinket, ahogy az adott pillanatban megfogalmazódik bennünk: szabadon és autentikusan. A nehézségeink megosztásával, illetve mások sebezhetőségének meghallgatásával  növelhetjük az érzelmi rezilienciánkat. Az érzelmi reziliencia vagy lelki ellenálló képesség annak a mutatója, hogy mennyire vagyunk képesek stressz hatására kontrollálni és kezelni az érzelmeinket, ennek fejlesztésével tisztábban láthatjuk azt, hogy különböző helyzetekben mikor és miért érezzük magunkat úgy, ahogy.

A kollektív támogatás és a különböző megélt érzelmek validálása segíthet abban, hogy könnyebben eligazodjunk a hétköznapok kihívásai között. A női köröknek konténer-funkciója van: magában tartja a veszteségélményeket, a traumákat, a dühöt és az indulatokat, csak úgy, mint az örömöt a felszabadultságot és a lobbanékonyságot mindazért, hogy az érzéseinkkel mélyebb szinten tudjunk kapcsolódni.

A női kör egy olyan transzformatív lehetőség, ahol a résztvevők találkozhatnak egymással, láthatják, hallhatják egymást, és támogathatják önmaguk felfedezését, ezen kívül olyan élettörténetekkel és megélésekkel is találkozhatnak, melyek segítenek új perspektívába helyezni a gondolkodásukat. Ezt az élményt pedig a körből kivéve kiterjeszthetik a saját életterükre, a körön kívüli kapcsolataikra, így előidézhetik a további fejlődést, a saját és mások szubjektív jóllétének növelését.

Felhasznált szakirodalom:

Cacioppo, J. T., & Cacioppo, S. (2014). Social Relationships and Health: The Toxic Effects of Perceived Social Isolation. Social and personality psychology compass, 8(2), 58–72. https://doi.org/10.1111/spc3.1208

Cohen, S. (2004). Social Relationships and Health. American Psychologist, 59(8), 676–684. https://doi.org/10.1037/0003-066X.59.8.676

Diener, E., & Chan, M. Y. (2011). Happy people live longer: Subjective well‐being contributes to health and longevity. Applied Psychology: Health and Well-Being, 3(1), 1–43. https://doi.org/10.1111/j.1758-0854.2010.01045.x

Diener, E., & Seligman, M. E. P. (2002). Very Happy People. Psychological Science, 13(1), 81-84. https://doi.org/10.1111/1467-9280.00415

Longman, C. (2018) Women’s Circles and the Rise of the New Feminine: Reclaiming Sisterhood, Spirituality, and Wellbeing. Religions, 9, 9. https://doi.org/10.3390/rel9010009

Lilla Csernai

Én pszichológusként kezdtem el tevékenykedni az elmúlt évben és nagyjából elmondható, hogy most ez is teszi ki az életem nagy részét. Dolgoztam már pszichiátrián, egyetemi tanácsadóban, foglalkozok kulturális események rendezésével, tudományos előadások lebonyolításával és még egy mini fesztivált is szerveztem többedmagammal a nyáron, jelenleg pedig iskolákban dolgozom pszichológusként Budapesten. Innen már csak előre van! A női körbe pedig megpróbálom majd becsatornázni az összes olyan gondolatomat és kapott tudásomat, ami segítségünkre lehet a témák átbeszélése során.